На відеоконференції за просування бізнесу на західних ринках “НаЗахід” співзасновник Boosta Ярослав Баклан розповів, як можна побудувати компанію з мотивованою і комфортною роботою для SEO-спеціалістів.
Boosta 2014: початок розвитку
Ярослав поділився власним досвідом розвитку своєї компанії, починаючи з 2014 року. Головна проблема того періоду полягала в пошуку дійсно кваліфікованих спеціалістів з широким набором відповідних навичок.
Як зібрати команду?
Ключова задача створення продуктивної компанії — формування надійного колективу з фахівців своєї справи. Основні канали пошуку спеціалістів:
- Родина.
- Знайомі.
- Фахівці, з якими працювали раніше. Більшість залюбки готова співпрацювати зі знайомими.
- Через рекомендації.
Для того, щоб залучити спеціалістів необхідно будувати бренд і мати, що запропонувати їм. Для цього була створена назва компанії та почалась робота над побудовою іміджу в плані експертності (багато виступів на конференціях, проведення семінарів, багато нетворкінгу).
Помилки на шляху створення команди
Під час пошуку і набору колективу фахівців, Ярослав Баклан стикнувся з такими помилками:
- Занадто швидкий темп найму, коли приймаються люди на роботу без попередньої перевірки досвіду (без тестів, без перевірки резюме).
- Мало часу, щоб продемонструвати результат через брак бюджету у стартапа.
- Відсутність злагоджених процесів (була потреба в централізованому контролі роботи команди).
- Розмита відповідальність, відсутність чітких ролей (всі робили все).
Boosta через рік: початок змін
Через рік Boosta вже мала біля 15 членів команди, зіткнулася з плинністю кадрів та зазнала суттєвих змін:
- Приведення SEO стратегій до одного формату — створення шаблону, де сеошник вказує, що і як він буде робити.
- Створення єдиної системи аналізу результатів, куди заносяться всі лінки, дані і аналізуються. Дорогий тул, але дієвий.
- Покращення операційних процесів.
- Вибудовування команд.
- Створення більш чітких вимог при відборі нових членів колективу.
- Застосування ітеративного підходу, розподіливши життєвий цикл на ітрації.
- Формуванн і впровадженні цінностей компанії.
- Додавання правил, політики, бюрократії. Це трохи уповільнює процес, але масштабує компанію. При наявності великого колективу (від 30 членів) важко за всіма слідкувати без бюрократії.
- Розробка KPI (Key Performance Indicator).
- Побудова системи мотивації і бонусів.
Відбір кандидатів також зазнав змін:
- В конкретних хантинг-компаніях подаються вакансії.
- Відбір за попереднім дзвінком на перевірку базових знань.
- Виконання тестового завдання.
- Співбесіда.
- Повторна співбесіда при потребі.
Вихід на роботу — це розроблена програма дій, завдяки яким людина вводиться в курс життя компанії і безпосередніх задач.
Культура компанії
Культура компанії — це важливий аспект будь-якої поважної організації, яка намагається зайняти передові позиції на ринку і винаймати справжніх професіоналів. Культура складається з принципів, правил та таких аспектів:
- тімбілдинги;
- grading;
- coaching;
- mentoring;
- клуби за інтересами;
- бюджет на навчання;
- конференії;
- неформальні зустрічі тощо.
Важливо щорічно проводити оцінку своєї роботи.
Культура компанії вибудовується не відразу і наявніть того чи іншого аспекту залежить і від кількості працівників в ній..
SEO відділи
У процесі розвитку компанії утворилося дуже багато маркетингових відділів. При побудові відділів треба враховувати той факт, що менеджер і працівник можуть не налагодити свої дії. Іноді сеошник може сам створити свій відділ і стати менеджером. Кожен SEO-фахівець веде декілька проєктів. Всі мають доступ до внутрішніх і зовнішніх інструментів.
Задля ефективної роботи були створені централізовані відділи лінкбілдингу, контенту і розробки для маркетингу. При віддаленій системі роботи запроваджується система Tier Meetings.
У результаті кількість спеціалістів у відділу маркетингу стабільно складає третину від загальної кількості фахівців компанії. Останні роки Boosta постійно винаймає багато людей.
Наразі перед компанією стоять такі задачі: найм спеціалістів у Східній Європі, партнерство з SEO-командами. Мета — стати мільярдною компанією, що заплановано до 2025 року.