Ілля Черепинець

Ілля Черепинець
Renty.ae

У SEO з 2010 року.

Пройшов тернистий шлях від Junior до Senior SEO.

Перший сайт створив у 2006 році

  • Senior SEO в Jooble
  • iGaming
  • Betting
  • Forex
  • eCommerce

Хобі

  • Розробка функціонала для автоматизації роботи
  • Побудова PBN у складних нішах

https://cherepynetsillia.com/

У Jooble його робота зосереджена на впровадженні практичних інновацій у проекти компанії.

Виступи спікера

img НаЗахід 24

Час змін настав. Що треба робити SEO спеціалісту щоб вижити і переграти AI

Відео конференції
Презентація

Ілля починає свою доповідь з історії змін в SEO та про апдейти Google. Основна думка полягає в тому, що з кожним великим апдейтом, який ставався кожні кілька років, спеціалісти думали, що все пропало і професія SEO спеціаліста просто перестане існувати. 

Зараз Google набагато частіше робить апдейти, що означає необхідність швидше адаптуватись до змін в індустрії. В середньому, 75% часу у нас займає пошук та аналіз інформації і ми доволі мало часу приділяємо саме корисній роботі. І це логічно, бо зараз дуже важко встановити що саме повпливало на результати вашої роботи, а в майбутньому ця ситуація тільки погіршиться. 

Що треба робити SEO спеціалісту, щоб вижити та переграти AI

На думку Іллі потрібно ретельно проаналізувати дані. Якщо зібрати всі дані з усіх інструментів про ваших конкурентів в одному місці, обробити їх і вивести все в логічних дашбордах – це може бути ключем для аналізу того як працюють алгоритми.

Що зараз працює:

  • Якість контенту
  • Ключові слова і оптимізація змісту
  • Backlinks та зовнішня оптимізація
  • Технічна оптимізація
  • Структуровані дані (Schema Markup)
  • Внутрішні посилання
  • Оновлення контенту

Якщо ви будете знати абсолютно все, що роблять всі ваші конкуренти і як це впливає на позиції – це дуже сильно вплине на ваші знання про SEO та на ваші результати. Починайте аналіз з долі ринку, аналізуйте структуру. Далі переходьте до аналізу беклінків та переходьте до аналізу динаміки лінків і трафіку. 

Після того, як ви проаналізували свій сайт, проаналізуйте конкурентів. Також важливо зрозуміти скільки вони витрачають грошей. Далі визначайте конкурентів, які відрізняються від вас або від ніші. Також можна робити кросаналіз аутріча. Технічна оптимізація та Google параметри так само важливі. 

Проаналізуйте E-E-A-T та інші траст параметри. Подивіться хто з ваших конкурентів і як використовує ці параметри. Вам потрібно буде також застосувати їх на своєму сайті. Наприклад, якщо ви бачите, що більшість конкурентів використовує мобільний телефон на своєму сайті, вам також варто це зробити, якщо ви хочете розвиватись в ніші.

Структуровані дані набирають більшого пріоритету і потрібно розуміти хто і в якому сегменті використовує їх. Також виділіть для себе Money Pages та проаналізуйте їх більш детально. Не забувайте моніторити позиції. Не бійтесь експериментувати та шукати шляхи для підняття своїх позицій.

Що стосується беклінків, то потрібно розуміти не тільки їх візуальну частину, але й розібрати їх на типи. Дивіться які лінки ставлять ваші конкуренти та скільки грошей вони на це витрачають. Обов’язково робіть плани. Завжди є анкори які працюють краще і потрібно розуміти коли і які анкори ставити.

Мета описи як працювали, так і продовжують працювати. Аналізуйте не тільки тайтли та дескріпшени.

Якість контенту все ще дуже важлива і потрібно постійно дивитись на ключі та LSI, на мані анкори та на інші елементи. Знову ж таки, аналізуйте конкурентів, дивіться, що вони використовують – списки, таблички, зображення.

Оновлення контенту конкурентів. Моніторинг позицій конкурентів – це важлива задача, але потрібно розуміти, що конкуренти можуть регулярно оновлювати свій контент, додаючи нову інформацію, оптимізуючи чинні статті або навіть видаляючи застарілі матеріали.

Зараз саме час, щоб аналізувати нішу більш детально та робити більш детальні висновки. Якщо цього не робити зараз, то потім буде набагато важче досягти якихось результатів.

img НаЗахід 23

Революція в SEO: Використання AI і Prompt Engineering

Відео конференції
Презентація

Треба розуміти, що AI може замінити деякі професії, проте, важливо знати як його використовувати та бути адаптивним. 

Важливо розуміти що таке AI. На данний момент – це LLM. Це велика мовна модель, де складено дуже багато різного контенту і на основі цього всього контенту робиться вибірка. Ваша відповідь генерується на основі баз даних, які до цього були завантажені. Там дуже багато книжок, дуже багато статей з Вікіпедії, дуже багато стандартного матеріалу. І до речі із-за цього якраз частково і всі AI і паляться? бо вони можуть відповідати вам словами які написані в книгах, що зазвичай не використовується в статтях та розмовній мові.

AI дуже сильно пришвидшують нашу роботу, бо вони знають багато відповідей. Таким чином вони замінюють джунів та мідлів в деяких сферах. 

Є розповсюджена думка, що ChatGPT пише низькоякісний контент. Але потрібно розуміти, що проблема може бути в промтах. Бо часто ми отримуємо саме те, що просимо. І зараз на ринку почали з’являтись такі вакансії як Prompt Engineering Jobs. Багато компаній зрозуміли, що це важливий елемент ефективної стратегії.

Це буде певним сегментом, проте це не означає, що у всіх компаніях буде такий працівник. Це не професія в традиційному розумінні, а скоріше скіл, який можна розвивати та вчитись самостійно. 

Також зараз важливо розуміти що таке Tokens. Всі моделі мають якусь кількість цих токенів. Це обмеження, які впливають на відповідь яку ви отримаєте користуючись Playground-ом. 

Також, всі радять генерувати саме англійською мовою. Для неї AI використовує найменшу кількість токенів. Тому робіть свої промти англійською. Наприклад, українська мова забирає приблизно втричі більше токенів та може робити помилки в закінченнях.

Поки що, сайти, які генеруються людьми, ранжуються краще. Але важливо розуміти як використовувати AI для того, щоб досягати своїх цілей. Таким чином можна робити контент набагато кращий ніж просто написаний людьми.

Стабільність промтів

Промти потрібно робити стабільними. Тобто ви повинні розробляти собі промти які будуть видавати один і той же результат на десятках та сотнях запусків. В інтернеті зараз з’явився такий плагін – AIPRM – всі його рекомендують, на ньому дуже багато промтів, їх можна всі подивитись ті використати. Але не використовуйте промти напряму! Дивіться ідеї та допрацьовуйте їх під себе.

Як писати промти для ChatGPT

Якщо ви не вмієте цього робити, ви можете навіть попросити AI це зробити для вас. Також, ви можете відсканувати QR-код та подивитись гарні ідеї того, як це роблять інші люди.

Загалом, ви можете попросити AI генерувати різний контент. Як приклад, це можуть бути тайтли для статей. Але враховуйте той факт, що в ChatGPT не має доступу до інтернету. Тому ви маєте самі дати йому потрібну інформацію від конкурентів. Наприклад, спочатку він може визначити найбільш вживані слова. Потім взяти найкращу та найефективнішу структуру. Задавайте йому використовувати цифри або якісь активні дані бо інакше AI не буде цього робити.

Так само можна використовувати ChatGPT для створення промтів для FAQ. Важливо давати йому якісну інформацію від конкурентів. Але все рівно потрібно передивлятись та доопрацьовувати згенерований результат.

Як почати?

  1. Визначтесь з типом контенту який вам потрібен. 
  2. Потім, визначте роль ChatGPT яку він буде виконувати у вашій задачі. 
  3. Запитайте на які питання відповідають конкуренти, який стиль вони використовують. Для цього, згодуйте AI тексти конкурентів.
  4. Розробляйте стабільні промти, а не використовуйте ті, які є в інтернеті. Створюйте окремі промти під різні задачі.
  5. Чітко та лаконічно формулюйте запит. Важливо розуміти, що кожне слово в промті має значення. Надавайте AI конкретні дані для використання.
  6. Краще запитати ні морочити мозок. Якщо результат промта не такий, як ви очікували – спитайте у ChatGPT чому він видав такий результат.
  7. Генеруйте частини контента окрему. Окремо структура, окремо мета, окремо табличкі і т.д.
  8. Для ключових слів краще використовувати окремі сервіси, які бачать та аналізують актуальну інформацію і надавати їх ChatGPT після цього.
  9. Порядок в промті має велике значення. Відповіді генеруються базуючись на відомостях. Чим вище – тим важливіша інформація. Описуйте завдання зверху і тільки потім додавайте інформацію для аналіза.
  10. Перевіряйте граматику контента, що створюється AI. 

https://languagetool.org/

https://app.grammarly.com/

https://hemingwayapp.com/

https://writer.com/punctuation-checker/ 

Що дають стабільні промти?

Вони дають достатньо гарний результат, який можна доопрацювати та підправити. Таким чином, ваша робота буде виконуватись швидше та якісніше.

img НаЗахід 21

Вихід на нові ринки - Дослідження очима продуктового SEO спеціаліста

Відео конференції
Презентація

Як правильно змінити ринок

Вихід на нові ринки для компанії — нелегкий шлях. Тому спікер пропонує певний алгоритм дій, що допоможе уникнути суттєвих помилок на цьому шляху.

  1. Визначення ніші. Найпопулярніші наразі: iGaming, Betting, Mobile, Nutra, Dating тощо. Якщо у вас вже є свій продукт, то ви розумієте, в яку нішу заходити.
  2. Складання списка країн, на які ви хочете вийти. До цього питання треба підійти грамотно, а не бездумно обирати величезну локацію з думкою, що якось буде. Так не спрацює.
  3. Чорнове семантичне ядро. Вихід на нові ринки ускладнюється проблемою незнання мови. Щоб зібрати семантичне ядро, можна скласти список на рідній мові, перекласти на англійську, а потім в Google — на кінцеву мову. В Ahrefs необхiдно розширити це ядро, щоб мати більш ґрунтовну відправну точку для роботи.
  4. Парсинг ТОП 15 сайтів. Збір інформації про конкурентів зі всіх сайтів, що є в інтернеті: Ahrefs, Majestic тощо. Дані вносимо у таблицю.
  5. Групування сайтів в таблиці по таким критеріям: великі, середні, малі, продукти, агрегатори, блоги, reviewers, вік сайту.
  6. Збирання джерел трафіку у тих сайтів, які були відібрані як конкуренти.
  7. Монетизація. Визначення способу монетизації продукту. Дізнаємось, як це відбувається у конкурентів.
  8. Збирання детальної структури сайту, зворотних посилань, кількість і якість контенту.
  9. Розрахунок SEO-витрат. Завдяки аналізу посилань і контенту конкурентів. Це допомагає спланувати бюджет.
  10. Розрахунок маржинальності. Чи варто за сторони SEO вкладатися у цю нішу и ринок.
  11. Внутрішня оптимізація, якщо розрахунки маржинальності задовольняють.
  12. Аналізуємо сайти щодо фішок, які могли б спрацювати. Одні ефективно застосовуються на одних ринках, а на інших навіть не згадуються.
  13. Повна семантика по структурі сайтів задля отримання чистого семантичного ядра. Пройшовши всі етапи, зрозумівши нішу, що з нею робити, можна переходити до чистового семантичного ядра.
  14. Ухвалення бюджету на MVP, запуск проєкту. Скільки людей в команді, дизайн, розробка, лінки, контент.
  15. А/В тести. Це дозволяє виявити можливі помилки при розробці.
  16. Ухвалення рішення або точка неповернення.
  17. Конкурентний продуктовий аналіз від компанії. Тут будет більш ґрунтовне дослідження ніж робився до цього.
  18. Сегментація ринку — поділ ринку на окремі сегменти з подальшим первинним і вторинним дослідженням.

Зробивши всі ці послідовні кроки и маючи MVP, можна переходити до оптимізації продукту на ринку.

img НаЗахід 19

Promotion of large projects - The reverse side of the product

Відео конференції
Презентація

Я працюю в Jooble – це міжнародний агрегатор із пошуку роботи. Ми працюємо в 71 країні 24 мовами. Наша основна мета в роботі – це подружити наш сайт з Гугл.

Ми приймаємо всі рішення в компанії ґрунтуючись на цифрах. Але щоб цифри допомагали нам ухвалювати правильні рішення, ми дбаємо про чистоту даних, знаємо їхні першоджерела і що вони вимірюють.

Крім того, будь-які дані потребують перевірки. Ми розуміємо, що цифри генеруються людьми і тому не довіряємо їм сліпо, а ставимося критично і за будь-яких невідповідностей, ми готові докладати зусиль для їх усунення.

Ми також знаємо, що найкращий спосіб прийняти рішення – це ставити експерименти. Наша особиста думка рідко збігається з думкою мільйонів користувачів, тому дозволяти їм приймати рішення – це хороший підхід.

І нарешті, ми з повагою ставимося до наших користувачів, адже вони наше все. Якщо користувач поводиться не так, як ми очікуємо, то це не його вина, а ми не зрозуміли його потреб. Сайти мають бути для людей.

Гугл рекомендує робити сайт інформативним і корисним для кожного користувача і у нас є цілий відділ, який цим займається. Якщо ми щось робимо не так, вони нам повідомляють, перевіряючи всі наші дії.

Ми думаємо про те, що ми робимо, до того, як вчинити дію. Деякі реклами великих компаній викликали скандали і ми не можемо допустити собі подібного. Тому ми тричі думаємо над кожною розміткою і кожним блоком.

Одна з основних наших проблем – це створення нових посадкових сторінок. Нам не підходить звичайний сервіс кластеризації.

Кластеризація: Запити(наявні, віддалені, нові), Частота, Мова, Перспектива кліка, Видача, Стем група

Пошук і збір запитів: Конкуренти,Внутрішній пошук, Назви вакансій, Google підказки, Ahrefs/Semrush.

Але через те, що ми створюємо мільйони посадок, у нас виникають проблеми. Створюються сміттєві кластери, які ми не відстежили або неправильно прорахували. Тому ми все аналізуємо через: Search console, Google analytics, Внутрішня аналітика.

Схлопування кластерів у нас теж є:

  • Сміттєві кластери – 301 на більш перспективні
  • Кластери з низьким трафіком або кліками – 301 на більш перспективні

На великих сайтах є відмінність від звичайного SEO. Ми відійшли від технічного завдання для копірайтерів. Бо якщо ми почнемо писати контент – ми розоримося. Так само і з генерацією. Наші експерименти не дали очікуваних результатів і сторінки ранжуються приблизно однаково.

Побудова посилань на свій сайт

Ми будуємо безкоштовний аутріч, оскільки неможливо профінансувати аутріч на 71 країну.

Якщо плагін показує зелений результат аутрічеру, ми переходимо до візуального огляду сайту:

  • Падіння трафіку більше, ніж 3 рази на рік
  • Різке зростання трафіку більше, ніж у 3 рази за місяць
  • Коливання трафіку протягом року
  • Наявність посилань на заборонену тематику
  • В індексі Гугл відсутні нові сторінки
  • Мовна версія не збігається
  • Контент сайту не відповідає ЧПУ домену
  • Немає сторінки контактів
  • Настирлива реклама або поп-ап закриває контент
  • Крива верстка

Другий наш великий корисний плагін – це Outreach Extension

  • Показує кількість і наявність вакансій цього бренду на нашому сайті
  • Показує чи розміщене посилання на Jooble з цього домену, дату розміщення та його проблемність
  • Показує чи закріплений цей домен у CRM
  • Показує статус по LTF, статус, країну і прив’язку до менеджера
  • Додає або закріплює поточний домен за вами в LTF CRM

Ahrefs – моніторинг та аналіз беклінків

  • Невідома помилка виконання запиту – сайт донора став дропом
  • Помилка статус коду – код не 200
  • Редирект на інший домен – донор редиректує на інший сайт
  • Закритий від індексації в x-robots-tag
  • Не валідний html – крива розмітка html
  • Невідома помилка обробки html
  • Закритий від індексації в <meta>
  • Посилання не знайдено – посилання зникло
  • З’явився або пропав nofollow
  • З’явився UGC/ sponsored
  • Наявність посилання на сайті для mobile/desktop
  • Наявність в індексі кожного посилання
  • Наявність у консолі

Ми знаємо все про 85% наших посилань.

Корисний контент + PR відділ.

PR відділ може добути такі посилання, які не добуде жоден аутрічер. Ми публікуємо статті в ЗМІ, організовуємо блог компанії, а також досліджуємо й аналізуємо ринок.

Організація онлайн заходів

Ми розповідаємо про свій досвід і ділимося ним із користувачами на Youtube. Ми отримуємо не тільки згадку в мережі, а й комунікуємо з різними людьми.

Усі зміни з боку SEO потрібно обов’язково тестувати. Ми робимо A/A/B/C тест. Ми викачуємо дані і заміряємо взаємодії між групами.

З внутрішніх інструментів у нас є ще SEO Life. Він дає нам моніторити:

  • Відповідь від сервера
  • Відсутність посилань зі сторінки
  • Зміна canonical
  • Відсутність canonical
  • Nofollow
  • Noindex
  • Redirect
  • Mobile-friendly

Друга частина тут – це аналіз конкурентів. Їх у нас дуже багато і всі розвиваються. Якщо їх не відстежувати – у нас будуть проблеми. Ми повинні розуміти приріст їхнього трафіку і ключів, а також динаміку їхніх посилань.

Основні існтрументи: SQL-сервер, Kibana, A-Parser, Netpeak Checker, Tableau.Python, Google Sheets.