Дмитро Бондар

Дмитро Бондар
Boosta

Дмитро Бондар – CEO та один із засновників компанії Boosta, що входить до числа найбільш авторитетних фахівців із пошукового просування. Багато з проектів, реалізованих ним, опинилися на перших позиціях з найбільш конкурентних ключів, причому це стосується всього світу.

За плечима у Дмитра 12 років роботи в інтернет-маркетингу, з них 8 – у пошуковому просуванні, 7 – в управлінні своїми проектами. Упродовж останніх 4 років Дмитро з нуля запустив 10 успішних проектів.

Професійні інтереси: e-commerce project management, seo, ppc, affiliate marketing, online and distance learning projects, business development, start up management, mentoring.

Виступи спікера

img НаЗахід 25

FAQ: Як пришвидшуватись з результатами, щоб рости коли Гугл турбулентний

Відео конференції
Презентація

Дмитро починає доповідь з того, що апдейти дуже сильно вплинули на сайти й з твердження, що з цим можна щось зробити та вплинути на цю ситуацію. Дмитро також рекомендує подивитись свої минулі доповіді з конференції, бо 90% того, про що він говорив — справдилось.

Дмитро наголошує на тому, що останній апдейт — це core апдейт, що означає, що він дуже масштабний та впливає на все. Враховуючи те, що правила змінені, треба пам’ятати, що на першому місці у Google завжди користувачі, бо вони приносять їм гроші. Тому, Google буде робити все, щоб задовольнити користувача. Таким чином, треба швидко реагувати на нові умови.

Чекліст від Дмитра

Дуже важливо, щоб сторінка мала чітку ціль, навіщо ви зробили цю сторінку. Контент, його довжина та формат не так важливі, як мета цієї сторінки. Користувач має знаходити саме те, що йому потрібно на сторінці, саме те, що він шукає.

Потрібно бути очевидно, хто автор сторінки. Це може бути не людина, а компанія і користувач має одразу знаходити цю інформацію. Відповідальний за сторінку має бути одразу зрозумілим для людей.

Не має бути прихованого контенту. Якщо ви робите таби, додаєте “читати далі” тощо — це буде негативно впливати на ранжування контенту. 

Якщо в вашому випадку схема релевантна — обов’язково робіть її та звертайте увагу на її коректність.

Свіжість контенту має бути очевидною та обов’язково показуйте користувачам, що контент постійно оновлюється.

Пропозиції, які ви показуєте користувачам на сторінці, мають бути релевантними тому, що користувачі шукають. Враховуйте пошуковий запит та робить сторінки під користувача.

Контент

Дмитро наголошує на тому, що контент має бути релевантним тим ключам, на які ви таргетитесь:

  • Цільовий ключ є в тайтлі, в Н1 та в перших 100 словах
  • Не потрібно робити заголовки тільки з ключа (навіть, якщо ви ще додали пару слів)
  • Дивіться в топ і беріть структуру, специфічні слова тощо, тільки з релевантних конкурентів
  • Контент має бути відповідного типу (таблиці, списки, відео)
  • Лендінг має бути подібним до топу
  • Текст має бути читабельним і на десктопі і на мобільних пристроях
  • Текст гарно контрастує з фоном та легко читається
  • Правильний розмір картинок (мають завантажуватись швидко)
  • Зображення, іконки, графіки — все релевантно контексту
  • Не робіть нерелевантні внутрішні посилання
  • Зовнішні посилання мають бути завжди релевантні контенту
  • Лінкуйте згідно з ієрархією, бо Google має бачити, як зв’язаний між собою цей контент
  • Ніколи не використовуйте ноуфолоу посилання
  • Не використовуйте одні й ті самі анкори коли ви лінкуєте з контенту

ЕЕАТ

Дмитро одразу радить бути настільки відкритими, наскільки це важливо. Якщо ви в білому бізнесі — ви можете показувати абсолютно все, своє щоденне життя, свій реальний бізнес.

Обов’язково мають бути всі основні сторінки privacy, cookies, terms, licenses, disclaimers і обов’язково на видних місцях.

Трастові картинки мають бути дуже хорошої якості та знаходитись в помітному місці.

Авторство контенту має бути одразу видимим, не далі ніж один клік або два скроли на сторінці. Це є в правилах Google. Також не робіть фейкових авторів, або робіть їх правильно — з гарними фотографіями, з реальними профілями в соцмережах, зі справжніми іменами тощо.

Додавайте посилання на авторитетні сайти.

Де можливо, вказуйте джерело даних які ви використовуєте та давайте на них посилання.

Не пишіть води на сторінці “Про нас”. Одразу давайте конкретну інформацію, напишіть менше, але конкретніше.

Якщо у вас реальний бізнес, обов’язково зробіть сторінку з вакансіями, про офісне життя, про команду.

Давайте можливість користувачам сконтактувати з бізнесом або авторами контенту. Достатньо навіть простої форми й шлях до неї має бути очевидним та легким.

Зробіть професійне лого. Воно має бути таким, що ви можете зробити з ним мерч і носити його кожного дня. Це дрібниця, але люди завжди звертають увагу на нього на вашому сайті.

Іконки, підписи та зображення мають бути релевантними контенту. Користувачі звикли до гарних сайтів і їм легко зрозуміти чи це стокові картинки та, чи унікальні вони. Чим більш автентичний ваш сайт, ти краще. 

Всі логотипи ваших партнерів (наприклад, в табличці) мають бути однакової форми та стилю та мати один розмір.

Кнопки мають бути саме кнопками. Не потрібно робити градієнти та дивні форми. Стандартна кнопка — це найкраще рішення і це дійсно важливо.

На кнопках або на інших елементах де ви спонукаєте користувача щось зробити (CTA), то це має бути релевантно контенту. Також, не використовуйте один і той самий текст на всьому сайті. Конкретно напишіть що ви хочете, щоб зробив користувач.

Має бути баланс між сеошними текстами та рекламою. Тобто, це баланс між тим, що Гугл вважає важливим для користувача і тим, що ви хочете публікувати. Найкращий варіант — це дивитись на конкурентів.

На сторінці має біти тільки один великий заголовок Н1, все інше — це Н2, Н3 тощо і вони мають бути менше ніж Н1. Є виключення, але вони діють для трастових сайтів.

Якщо на вашому сайті багато фотографій, вони всі мають бути одного розміру та форму й у них мають бути релевантні підписи, бо вони також дають трафік.

Посилання

На думку Дмитра, останній апдейт не про лінки. Дмитро наголошує, що сайти з якісними посиланнями з трастових сайтів залишились в топі навіть після апдейта. Проте, не треба віддавати лінкам пріоритет. Менше гарних лінків, краще ніж більше, але поганих.

І важливо пам’ятати, що ми боремось між собою, а не с Гуглом. Насправді ми боремось з конкурентами за трафік та за місце у видачі. Тому потрібно дивитись на ваш конкретний SERP та на ваших конкретних конкурентів.

SEO змінюється кожен день і Гугл робить тисячі апдейтів на рік. Видача та методи в одній ніші не будуть такими самими як в інших нішах. Є спільні правила, але потрібно думати конкретною нішею, конкретними гео тощо. 

Дмитро також ділиться своїм Телеграм каналом, де ви зможете знайти розширений чек лист з прикладами:

t.me/nestopex

img НаЗахід 24

Q&A: Як AI вплинув на essay нішу? Як AI вплине на SEO в цілому? Як трансормувати процеси під нові реалії?

Відео конференції
Презентація

Дмитро вважає, що потрібно аналізувати ситуацію, яка складається з АІ. І, особливо, це стосується людей, які є власниками бізнесів.

Дмитро починає свою доповідь з інформації про середній бал студентів Гарварду та Єльського університету. Статистика показує, що протягом кількох десятиліть, середній бал суттєво збільшився, що видається дивним. Також, можна помітити підвищення середнього балу у період пандемії Covid-19. 

Втім, не можна стверджувати, що люди стали розумнішими. Дані міжнародної програми з оцінювання освітніх досягнень учнів показують, що загалом знання студентів погіршились. Дмитро стверджує, що натомість змінились відносини між вчителями та учнями.

Через 5-10 років, ці люди стануть членами ваших команд. На думку Дмитра, це буде 50-80% працівників. 

Якщо порівняти сеошників з України зі спеціалістами з інших країн, які могли б їх замінити, то можна побачити певні недоліки. По-перше, через Covid взаємодія людей сильно змінилась. Плюс, сильно змінився АІ. Це веде до того, що українці не так добре знають англійську мову і вони не можуть так само ефективно працювати з АІ так, як це роблять, наприклад, спеціалісти з Індії.

Друга річ – це технічні навички. Зараз більшість працівників не знають жодних мов програмувань, навіть базових речей. Проте, це компенсується можливістю використовувати АІ для таких цілей. 

Далі, кількість людей. Українські команди мають набагато більше людей ніж схожі в Америці. Через розвиток АІ така кількість людей не потрібна, бо тепер одна людина може виконувати задачі трьох. Але ми ще не навчились цього робити.

І останній пункт – це психічне та психологічне здоров’я. З початку повномасштабної війни, ми тільки погіршуємо свій ментальний стан в той час, як у працівників з інших країн такої проблеми немає.

Дмитро вважає, що позитивних моментів не так багато і тому потрібно кожному окремо подумати над перевагами, які ми маємо самостійно. Подумати, що ми вже маємо і що ми можемо розвинути, щоб бути конкурентоспроможними. На цьому презентація Дмитра закінчується і доповідач переходить до відповідей на питання аудиторії.

Як AI вплинув на essay нішу?

Негативно. Найпростіші роботи легко робляться з АІ. Через це, частина ринку знижується на 30-40%. Дмитро також розповідає про інструменти, які працюють винятково з essay нішею і це також зменшує необхідність в користуванні не тільки послугами написання есе, але й такими сервісами як Grammarly.

Чи замінить ChatGPT Google?

На думку Дмитра – це можливо та залежить від швидкості розвитку технології. Тому, шанси дуже великі, бо вона закриває багато потреб користувачів. 

Google пропонував додавати цифрові мітки у контент, який генерується: чи буде щось таке?

Дмитро вважає, що з таким контентом точно потрібно щось робити. Проте Google поки що не знає, що з цим робити. Навіть, якщо вони будуть маркувати цей контент, не зрозуміло що робити з ним далі: ранжувати чи ні, чи можливо домовитись з різними провайдерами, що робити з авторськими правами тощо?

Дмитро багато обговорює це питання разом з Віктором та порівнює з іншими технологіями. Це дуже цікаве питання і важко дати на нього однозначну відповідь.

img НаЗахід 23

SEO Future: Як AI змінить SEO, та що робити, щоб через 2 роки не піти на завод

Відео конференції
Презентація

Дмитро Бондар з Boosta – перший доповідач на конференції НаЗахід. Його тема дуже актуальна для багатьох зараз, бо більшість переживає чи обріже трафік, чи не обріже та що взагалі буде далі з SEO. 

В деяких нішах люди помітили досить вагомі зміни, в деяких нішах цього зовсім не помітно, але в цілому змінився пошук. Все ще немає всіх тих фіч, які Google анонсував, але пошук вже змінився причому настільки, що деякі проекти ми вимушені були закрити, адже ChatGPT міняє те, як користувачі себе поводять і як вони купують. Тому для деяких ніш це вже реальність. Змінилися і бізнес-моделі майже у всіх. В кого не змінилися – це тільки питання часу.

В поведінці користувачів вже змінився формат запитів. Вони надиктовують питання голосом в ChatGPT. Пошук тепер схожий не на набір ключів, а на розмову. Тепер стало набагато менше запитів за одну сесію. З шести запитів сесія скоротилась до одного. В результаті CTR впаде ще більше і трафіку з деяких запитів буде набагато менше. 

Зараз ChatGPT дуже активно використовується ecommerce платформами, які генерують карточки та описи для товарів. Пізніше вони почали генерувати також зображення. Те саме стало з соціальними мережами. Все, що автоматизує роботу з рекламою, створення її – всюди задіяний AI. Найбільше це стосується тих компаній в які найбільше вливаються гроші. 

Все це зупинити вже неможливо і все це потрібно якось ранжувати. І це дуже погана новина для Google, бо для нього сильно виросла вартість ранжування. Так само і для бізнесу, бо конкуренція сильно виросла. Скоріше за все, маленькі сайти будуть відмирати, бо і для Google і для бізнесу буде дуже дорого ранжуватись. Таким чином перехід від сеошним сайтів до продуктів завершиться.

Продуктовий сайт – це сайт з різноплановим контентом. Тобто там є не тільки текст і відео. Це сайт з великою кількістю каналів трафіку, або хоча б не одним, хоча б не тільки SEO. Чим більше каналів, тим краще. Це сайт до якого є якась довіра і зараз вона буде критичною тому, що якщо ваш сайт не викликає довіри, то ранжувати це не дивлячись на об’єм сайту та на рік сайту буде важко. І дуже важливою буде робота з даними, навіть критична. Тому що сайти мають заробляти багато. І для цього починається битва за 5% маржинальності. І все це неможливо не розвиваючи свою ефективність. Загалом, зараз неможливо будувати стратегію тільки на SEO.

Для бізнесу SEO стане чи вже стало дорожчим та більш ризиковим каналом. Зараз, якщо ви спробуєте піти та взяти собі десь інвестиції на якийсь сеошний проєкт, то ви не побачите ентузіазму інвесторів, тому що всі вони знають при ChatGPT і всі вони будуть питати вас про ризики і ви зрозумієте чому тема на сьогоднішній презентації саме така.

Що ж робити?

  1. Використовувати AI так, як це роблять професіонали. Це має бути вашим помічником в щоденних завданнях. Здебільшого його використовують для написання коду. Тобто це девелопери і вони реально використовують його для написання коду. І ви маєте робити щось подібне і задіяти його як свій помічник.
  2. Переходьте від контенту до контексту. Треба працювати з іншими каналами, а не тільки генерувати текст. Пробуйте бути на крок вперед та генерувати картинки та відео і до них вже текст.
  3. Дуже розповсюджений зараз приклад – це робота з ecommerce сайтами. Ви берете картинки з будь-якого магазина та перегенеровуєте їх за допомогою AI та покращуєте їх якість. На гарних магазинах дає приріст конверсії до 15% – це прямо супер-супер штука. Тобто, ви перегенеровуєте картинки, у вас на сайті росте конверсія і у вас ростуть поведінкові. Після цього росте трафік.
  4. Додавайте conversational queries. Поки що не зрозуміло остаточно як ефективно це буде працювати, але це досить легко зробити і схоже, що Google буде підставляти подібні результати вище.
  5. Зараз дуже критичним моментом є довіра. Намагайтесь показати, що ваш контент від людей та для людей. Більшість контенту зараз дуже погана, тому звертайте на е особливу увагу. 
  6. Трастові лінки на сьогодні є найкращим EEAT-ом. На думку Дмитра, це так і залишиться в майбутньому.
  7. SEO перетворюється на PR. Підключайте інші форми контенту, які будуть підтримувати ваш контент. Це майбутнє лінкбілдерів та аутрічерів.
  8. Досить трендова тема з Prompts. Вчіть себе та свою команду працювати з ними – так ваша команда стане ефективнішою та кращою. 

Що зміниться для всіх?

Якщо ви не розвиваєтесь швидко та не встигаєте за тим темпом який вам дає зараз ChatGPT, то все –  просто йдеш на завод. Одна людина, яка добре розуміє що робити, вміє хоч трохи автоматизувати свою роботу – вона обганяє відділ з двох-трьох людей і тому працедавець досить швидко зробить висновки та скоротить команду до тієї людини, яка може за допомогою ChatGPT робити те ж саме, що команда з трьох людей. 

З цього випливає досить такий сумний факт, що джунів треба буде менше. Буде вигідніше довчити чи навчити вже якихось спеціалістів, які зараз middle рівня чи трохи шарять. Буде банально вигідніше їх довчити користувався ChatGPT для автоматизації аніж добрати до цієї людини двох або трьох людей. 

Під кінець – це все-таки вікно можливостей так, як всі стартують зі схожих позицій. Це досить потужна технологія, яка стала доступною для широкого кола людей. Це унікальний випадок. Тому думайте, як за допомогою цієї технології стати кращим за ваших конкурентів.

img НаЗахід 22

Q/A

Відео конференції
img НаЗахід 21

SEO Teams Management

Відео конференції
Презентація

На першій конференції “НаЗахід 21” спікер Дмитро Бондар розповідає про важливу роль менеджменту і команди в становленні і просуванні бізнесу на західному ринку. Його доповідь базується на власному досвіді і практиці.

Навіщо піднята тема менеджменту в SEO просторі:

  1. Перехід до віддаленого формату роботи через COVID-19 і війну та пошук ефективних способів керування колективом в нових реаліях.
  2. Відсутність якісних джерел знань щодо SEO менеджменту, навчальних програм в учбових закладах.

Хто такий SEO менеджер

Менеджер — це людина, яка зможе створити більше цінностей з людей ніж вони самі поодинці. Інколи цю посаду плутають з SEO team lead. Хоча це поняття суттєво відрізняється від першого.

SEO team lead — менеджер нижчого рангу, який керує або новачками або окремою групою людей.

SEO менеджер же керує великою командою, вирішує глобальні питання компанії, несе відповідальність за доленосні питання команди.

Успішна сеошка складається з трьох головних складових:

  1. Бюджет.
  2. Команда та навички.
  3. Менеджмент.

SEO success = budget * (team+skills) * management

Суть менеджменту і функції менеджера

Менеджер виконує такі головні функції:

  • визначає цілі та задачі команди (можна керуватися потижневою табличкою SEO Manager Dashboard);
  • здійснює трекінг тасків, що збільшує продуктивність командної роботи більш ніж на 50% (можна користуватися такими тулами, як Mail, Google Docs);
  • організовує процеси (постійно приймає рішення, направляє команду);
  • декомпозує задачі;
  • делегує задачі (розпізнавання правильної людини, яка б впоралась із задачею найкращим чином);
  • створює структури або процеси;
  • мотивує команду і налагоджує комунікації в ній (це універсальне для менеджера будь-якої сфери роботи);
  • вимірює (робота з інформацією. Інформація — головний інструмент менеджера. Чим більша кількість і якість її — тим робота виконується швидше і ефективніше.);
  • розвиває команду;
  • винаймає працівників з вищими вміннями ніж він сам має;
  • вирощує заміну собі (Senior++ рівень менеджменту, до якого наближаються одиниці).

Менеджер має зупинится виконувати сеошку. У великій команді (близько 50 осіб) він просто не має часу на цю роботу, а повинен делегувати людей на певні задачі. Якщо він продовжує це виконувати, то щось іде не так.

Дійсно професіональний менеджер може дати відповідь на питання: що я маю зробити, щоб заробити більше. Гарний менеджер знає, що треба зробити додатково, щоб результат був ефективніший. Відсутність відповіді — недостатня мотивація.

Менеджер топового рівня може запропонувати інновації, а не вдаватися лише до звичайних рутинних схем роботи. Інновації можуть виглядати як:

  1. Нові ключі.
  2. Нові тактики побудови лінків (наприклад, з інших ніш).
  3. Нові типи контенту (відео, тік-токи, тощо).

Найлегше керувати командою, бо її можна коригувати (звільнити людей, міняти посади). Складніше керувати родиною, але найбільш складно — керувати собою. Тому Дмитро пропонує зробити домашню роботу — метод виявлення рівня менеджменту під назвою “Три папірця”.

Головна ідея доповіді — вирішальна роль SEO менеджера в командній роботі. Автор наголошує на функціях менеджера — що він має робити, і яким чином ця робота має бути виконана. Навчитися керувати собою, своїми задачами і командою — досить складна робота, над удосконаленням якої потрібно постійно працювати.

img НаЗахід 20

Вджобуєм під час війни:5 порад по роботі з командою

Відео конференції
Презентація

У відео практичної конференції з просування бізнесу на західних ринках “НаЗахід 20” Дмитро Бондар розповідає про те, як налагодити свою роботу під час війни. Його доповідь називається “Вджобуєм під час війни: 5 порад по роботі з командою”.

Доповідь Дмитра про те, як працюють сеошники в командах та як потрібно налагодити процес роботи. В ній автор розповідає не стільки про SEO, скільки про те, що потрібно обміркувати и зробити саме зараз задля налагодження свого бізнесу в сучасних умовах. Головне питання, на яке Дмитро дає відповідь впродовж свого спічу, це — “що робити?”.

Доповідач — Дмитро Бондар, який має вже 17 років досвіду в онлайн маркетингу і 16 років в жорсткому SEO. 7 років він віддав на втілення у життя декількох власних проєктів, один з яких Boosta. З початком війни в Україні його компанія успішно найняла більше ніж 136 людей, що навіть більше у порівнянні з минулими роками. Ці свідчить про те, що працювати під час воєнного стану можливо, а ось як саме — він розповідає на відеоконференції “НаЗахід 20”.

У своїй доповіді Дмитро Бондар висвітлює не тільки свої думки з приводу розвитку бізнесу під час війни, а й інших досвідчених членів своєї команди. Тому він подає мікс ідей і порад, головними аспектами яких є:

  1. Цілі. Коли у команди є мета, до якої всі йдуть разом, то це вже половина справи. Цілі повинні бути прозорими й чесними, тобто зрозумілими всім членам команди, щоб кожен розумів, куди спрямовані його дії. Вони мають мати строки, тобто відповідати на питання: де ви повинні бути через 5 років і що ви маєте зробити до кінця цього року. Цілі потрібно ставити/оновлювати: загальні, особисті, по людях або командах.
  2. Ринки. Спрямовуємо свою діяльність лише на західний ринок. Відмова від post-ussr напрямку, вивчення англійської мови й залучення не російськомовних авторів.
  3. Люди. Комунікація в команді має будуватися на чесності та прозорості.
  4. Зміни як стан комфорту, навіть якщо це боляче. Зміни інерційні, тому потребують від 2 до 12 тижнів. Вони повинні бути зрозумілими та потребують посиленої комунікації. 
  5. Комунікації. Онлайн комунікації потребують набагато більше часу ніж офлайн, але кожен з видів має свої переваги та недоліки. Найкращий варіант — це поєднання онлайн с офлайн.
  6. Процеси. Ставлення людей до того, що вони роблять.

Дмитро Бондар в кінці своєї доповіді відповідає на 11 питань від слухачів. Як сильно змінилися люди з початком війни, чи стали сильнішими спеціалісти? Які ТОП 3 способи зберігання терпіння під час досягнення цілей? Які курси пропонує автор від свого проєкту Boosta? Як швидко можна вивчити англійську мову виключно щодо SEO? Як правильно поставити ціль, щоб її досягти? Яку CRM краще використовувати для початку бізнесу з website development? 

Відео стане корисним для тих, хто шукає продуктивні методи просування свого бізнесу і налаштування командної роботи під час війни. Тема, що розглядається, буде цікава SEO фахівцям, тім-лідам, проджект-менеджерам та будь-кому, хто шукає способи розвиватися в ІТ сфері з напрямком на захід. Доповідач, використовуючи власний досвід, ділиться ефективними методами роботи на результат, яка б характеризувалася чесністю і прозорістю.

img НаЗахід 19

SEO Vision: Яким буде SEO у 2027 році

Відео конференції
Презентація

Дмитро Бондар

Чому 2027? Тому що люди завжди переоцінюють те, що вони планують зробити за рік. Неможливо уявити те, що ми зробимо за 10 років і багато хто недооцінює те, що може зробити за 5 років. Тому я і вибрав цю дату.

Перед тим як зазирнути в майбутнє, потрібно поглянути в минуле. Я покажу вам кілька етапів SEO в минулому.

До 2010 – язичницький. Я називаю його так, тому що в цей період відбувалося незрозуміло що. Пам’ятаєте, Девака навіть SEO амулети продавав?

2010 – 2013 – релігійне. Багато доповідей у той час починалися зі слів “я вірю”. Вірю в те, що це спрацює.

2013 – 2015 – промислове. Усі почали клепати сайти пачками і пік автоматизації припав на цей час.

2017 – 2021 – технологічне. Контент намагаються писати просунуто, не тільки ключові слова, а й щільності. Багато часу приділяють техніці.

SEO 2027 – супертехнологічне. Суть цього процесу буде в тому, що раніше 99% пошуку був тільки текст, а останнім часом дуже сильно розвиваються відео, картинки й аудіо. Зараз недостатньо домінувати тільки в текстовому пошуку, боротьба йде і за візуальний контент. Люди шукають в Instagram, YouTube та інших подібних канал. Уже зараз сеошники працюють з Амазоном, Пінтерестом і великими маркетплейсами. Навіть на сьогоднішній момент, кількість трафіку звідти дуже значна.

У цих сервісах є пошук, відповідно і видача. Значить, там є ТОП і трафік.

Зараз майбутнє за VR. Дуже рекомендую його спробувати. Мені не зрозуміло чому люди не клепають багато контенту, але якщо ви в майбутньому збираєтеся просувати під VR – саме час прикупити домен.

Мені здається, що у 2027 році, сеошники поділяться на омніканальних (тих, хто може займатися різними каналами залучення трафіку) і вузькоспеціалізованих.

Зараз є такі рішення як No-code, Low-code, Govno-code. Цей тренд дійшов до нас із Заходу і зараз набирає обертів. Оскільки не всі можуть утримувати великі команди, сеошнику доведеться вчитися користуватися різними інструментами і будувати свою роботу без допомоги програмістів. Програмістів у 2027 році ви не знайдете.

International Teams – зараз це великий тренд по всьому світу і в Україні зокрема. Бізнеси йдуть туди, де дешева робоча сила або де вона є в принципі. Вам доведеться вивчити англійську все-таки. Так само, потрібно буде звернути увагу на такі моменти:

  • менталітет
  • підхід до навчання
  • підхід до управління
  • тайм менеджмент
  • комунікації

Найстрашніше в цій презентації – це GPT3. Це алгоритм, який працює з текстом і робить з нього осмислені матеріали. У них вливають багато грошей і вони стають дедалі популярнішими. E-commerce генеруватиме його навіть раніше 2027 року. Сошіал генеруватиме теж (рекламу/пости/картинки). Чатботи через чати, ТГ – новини. А завдання сеошника тут генерувати, управляти й аналізувати.

Найголовніше питання – це що ж буде з контентом? У мене немає на нього відповіді і предикшена. Я не знаю, що про це думає Google. І хоч контент генерується хороший, але в полісі це не вписується. Що з цим усім буде робити Google, поки не зрозуміло.

Посилання = результат війни з генерованим контентом. Минулий пункт визначить також долю посилань. Будемо чекати, щоб зрозуміти, чи навчиться Google визначати згенерований контент.

Контент is Not a King, Intent is King. І це визначає роботу сеошника. Потрібно зрозуміти чого очікує юзер, коли шукає щось.

Web Property (Management). Web Property = домени / сайти / акаунти / трафік. Усе це дорожчатиме і управління цими активами буде окремим напрямком діяльності. Шукайте “трафікогенеруючі” сервіси вже зараз і застовпіть там місце.

M&A. Це фінансовий термін. Зараз це купівля-продаж компаній, і ця ніша зростатиме, і через 5 років будуть робитися проєкти тільки під поглинання.

Вічне питання: Соло vs Команда vs Компанія. Я думаю, що це навіть зараз уже не вибір. Компанії стали групами компаній. Уже навіть зараз структури мають приблизно такий вигляд:

Структура SEO команди

Team Lead

SEOs (tech, keywords, PR, links, ASO)

Link Builders

Project Manager

Dev team

UX/UI

Копірайтер(и) / редактори + менеджер

BI/аналітик (s)

HR PP / Recruiting / Adaptation

Learning Manager

Утримувати таку експертизу дорого, дуже дорого. Фахівців багато і їх складно утримувати та управляти ними. Тому виграють холдинги, які зуміли зібрати експертизу й ефективно керують нею.

Прогноз одного цікавого ресерча: 60% компаній США – гібрид онлайн/офлайн. 40% (з них) – розваляться в найближчі 2 роки. Які причини?

Covid. Він впливає на всі бізнеси прямо чи опосередковано.

За останній рік, e-commerce зробив ривок на 7+ років. Тому в багатьох бізнесах перегріті CAC. Ускладнюється UX і розробка “сайту”. “Сайт” = ленд / інста / ютуб / прила / імейл / маркетплейси = комбінація каналів = подорожчання команди = захмарний CАС. І це замкнене коло не всі переживуть і по багатьох бізнесах це вже видно.

Найм. Це перший челендж і всім уже зрозуміло, що наймати стало дуже важко і незрозуміло хто пристосується до цього.

Друга проблема – це контроль. Багато хто не може контролювати людей на віддаленому режимі.

Навчання. Це стосується не всіх, але багато бізнесів розвалилися, оскільки там люди вчаться тільки перебуваючи поруч, в одній команді.

Мотивація. Із цим проблеми нібито були завжди, але зараз це навіть посилилося. Складно зрозуміти мотивацію людини зараз і мотивацію потрібно перебудовувати.

Комунікація. Вона сильно змінилася і деякі компанії це досі не зрозуміли. Тут я говорю не тільки про внутрішню, а й про зовнішню.

Застрибуйте одразу у 2027 рік

  • Розумні
  • Ті, що поділяють наші цінності
  • Мотивованні
  • Експерти
  • Getting things done
img НаЗахід 16

SEO фрістайл: Стратегії, фішки, відповіді на запитання

Відео конференції

Core Web Vitals скоро має набути чинності, чого нам чекати?
Потрібно чекати апдейту, як заявив Google, але він найімовірніше буде не навесні, а пізніше. У зв’язку з тим, що перевести всі сайти на Core Web Vitals – складне завдання. Не рекомендую фанатіти і доводити показники до ідеальних. Це передчасно. Але працювати з цим варто. Апдейти показують, яким би великим не був сайт, можна швидко втратити трафік. Усі апдейти про посилання або про контент, в основному про посилання. Працює PBN і посилальне просування.

Як можна швидко нарощувати посилання для свіжерега в бурж?
Якщо говорити про динаміку – як і раніше – краще менше, ніж більше. Меншу динаміку складніше розгадати Гуглу. Чим більше динаміки – тим більше інформації для Гугла. Потрібно підбирати посилання кращої якості, ніж у конкурентів. 

ТОП-3 фічі для інтернет-магазина в 2021?
У плані сеошки рулить технічка. Там мало що змінилося. Потрібно включати мультиканальність. Якщо магазин великий – замислюйтеся про охоплення, захоплювати аудиторію на YouTube, Instagram і її ретаргетіть. Без ретеншн ваш магазин помре. Сеошка тут вторинна. Багато каналів, з яких можна залучати покупців швидше.

Як потрапити за пів року в ТОП-10 за послугами в локальному SEO?
Дивлячись яка локація. Зверніть увагу на GMB, робіть картку, додавайте справжні відгуки, телефонуйте і пишіть своїм клієнтам. Не забивайте на клієнтів після продажу.

Під час зміни тематики домен погано розганяється, чи був досвід зміни тематики в рамках одного домену, скільки за часом Гугл змінює тематику донора і дає йому високочастотні ключі.
До року. Від 3-6 місяців має все відбутися, якщо ні – є проблема.

Чи можуть нашкодити крауд-посилання з нетематичних майданчиків з великим ДР молодому сайту? Яку кількість ставити на місяць, щоб не нашкодити?
Якщо ставити анкор – можуть нашкодити, якщо безанкор (просто урл) – нічого критичного. Має бути баланс. Крім крауда мають бути інші посилання, залежно від конкурентів.

Що зараз не так із редиректами? Працюють чи ні?
Працюють. Питання в посиланнях. Якщо домен жирний він не буде тригерити редиректи. 

Що по нішах? Де працювати сеошнику?
Сильно змінився інтент пов’язаний із вірусами. Люди шукають “віддалено”, хоч і не пишуть цього. Варто враховувати цей момент. Можна будь-яку нішу підв’язати під це.

Де взяти вагомі посилання?
Шукати в ТОПі за своєю тематикою.

Як боротися з накруткою поведінкового?
Працювати над сайтом, технічно закривати непотрібні регіони.

Чи є сенс для сео нофолів посилань із топових ЗМІ.
Є сенс із будь-яких посилань. Головне все проаналізувати.

img НаЗахід 15

Page Experience SEO

Відео конференції
Презентація

Гугл анонсував новий фактор, який впливатиме на видачу. 

Сеошка вже давно перейшла від оптимізації сторінки до оптимізації під якийсь конкретний SERP. Тому що юзер починає пошук на SERPе. 

Використовуйте тактики того, як людина взаємодіє з будь-якою інформацією. Найкраща практика – тести, засновані на айтрекінгу. 

Routing pages VS Destination pages

SERP – це Routing page, тобто сторінка, що спрямовує. Її суть – не дати користувачеві кінцеву інформацію, а перенаправити його.

У Routing page є кілька патернів поведінки користувачів:

  • Sequential pattern – зверху вниз;
  • Pinball pattern – погляд перестрибує з одного блоку на інший;
  • Love-at-first-sight pattern – юзер бачить якийсь результат і клацає тільки на нього;
  • Layer cake pattern – юзери дивляться тільки на заголовки.

Pinball pattern – найпопулярніший, тому що багато блоків, які притягують увагу користувача.

62% людей вирішують своє завдання, не заходячи ні на один із сайтів. Тому потрібно дбати про те, щоб юзер вас запам’ятовував і взаємодіяв із вами, навіть не заходячи на сайт.

Різні запити тригерують різні SERPи. Якщо на маленьких об’ємах це не дуже помітно, то на сайтах з безліччю сторінок і великими об’ємами, різні групи запитів – це дуже помітно. Від типу запиту зараз змінюється фіча SERPа, його верстка, кількість і якість реклами.

Складаючи семантику, потрібно розуміти, що конкретний ключ стриггерить у SERPі. Робота сеошника ускладнилася.

Скоро ми боротимемося не за кліки, а за луки. 

У вас буде до 6 сек, щоб привернути увагу людини, перш ніж вона зробить клік на видачі.

Що простіший запит юзера, то більша ймовірність, що він клікне на перше місце, не замислюючись.

Destination page – це класичний лендинг; те, куди потрапив юзер.

У них теж є свої правила поведінки:

  • F-pattern – що нижче рухається око, то менше уваги юзера;
  • Layer cake pattern – юзери дивляться тільки на заголовки та підзаголовки;
  • Spotted pattern – людина чіпляється очима за ключові слова, виділення тощо;людина чіпляється очима за ключові слова, виділення тощо;
  • Commitment pattern – людина виділяє один абзац, який її цікавить, і витрачає на нього найбільше зусиль;
  • Exhaustive review pattern – користувач читає весь контент; отже, ваш контент занадто складний;
  • List bypassing pattern – якщо в списку є перше слово, що повторюється, юзер його пропускає;
  • Section bypassing pattern – читає потрібний абзац і ще 2-3 слідом за ним;
  • Lawn mower pattern – блоки змійкою, очі рухаються зліва направо; це переважно табличний контент;
  • Zigzag pattern – очі рухаються зигзагом.

Потрібно оптимізувати контент не тільки з погляду сенсу і ключів, а й візуально, щоб не втратити юзера.

Поради сеошникам:

  • Найголовніше в тексті – це 1 абзац, там має бути викладена вся суть.
  • Не робіть центрування тексту, нехай він буде по лівому краю.
  • Не робіть центрування тексту, нехай він буде по лівому краю.
  • Розбивайте текст на візуальні блоки.
  • Важливе виділяйте жирним, але не більше 3 виділень на абзац.
  • Ширина тексту не більше 75 символів.

Що варто прибрати:

  • повторювані слова в списках і меню;
  • занадто довгі змісту;
  • декоративні картинки, які не мають стосунку до тексту.

Що обов’язково варто використовувати:

  • заголовки та підзаголовки;
  • цифри;
  • акроніми та абревіатури, якщо вони зрозумілі юзерам;
  • корисні картинки.

Елементи, які працюють завжди, незалежно від структури сторінки:

  • заголовки, підзаголовки;
  • summary;
  • адекватні внутрішні посилання;
  • списки;
  • таблиці;
  • UGC.

Поведінковий фактор дуже важливий, і Гугл на нього дивиться. Того, що я розповів, достатньо, щоб поліпшити ваш лендінг просто зараз.

img НаЗахід 14

Як створювати правильні сайти для SEO

Відео конференції

Що таке поганий сайт?

  • Не має адаптивної верстки.
  • Не всі розуміють інтент користувача.
  • Поганий контент.
  • Крива воронка продажів або її відсутність.

Як поліпшити сайт?

  • Ціль
  • У сайту має бути мета, яка зрозуміла всім учасникам процесу. Куди ми ведемо трафік і чого ми від нього хочемо.
  • Мета має бути вимірна в зрозумілих величинах і декомпонована за учасниками.
  • Одна відповідальна особа.
  • У сайту має бути воронка
  • У сайту має бути воронка.
  • Має точки входу (ленды, повторные).
  • Визначити, в який момент мета досягнута.
  • Збираємо всі скріни дорогою.
  • Кожен скрін має відповідати двом цілям: 
  1. Мета користувача:
  • Отримати інформацію.
  • Отримати послугу/товар.
  • Розважитися.
  1. Мета бізнесу:
  • Отримати гроші.
  • Отримати данні.
  • Соответствовать требованиям (регулятор, GDPR).
  • Доставити послугу/продукт.
  • Дизайн – донесение цели до пользователя

Кожен елемент дизайну має відповідати меті. Пам’ятайте, що мета користувача і ваша часто не збігаються. 

  • Цільова дія
  • Зрозуміло для всіх учасників процесу.
  • Бажано одна цільова дія на сторінку/скрін.
  • Видиме і найвагоміше на сторінці.
  • To Do на сьогодні
  • Визначити дію на сторінці: що потрібно користувачеві, що потрібно нам.
  • Розібрати сторінки на запчастини: який елемент за що відповідає.
  • Зрозуміти воронку ( кто, как, что дальше).
  • Впровадити поліпшення.
  • Як вчитися
  • Користуватися сайтами (USA).
  • Читати книги.
  • Вивчати результати тестів і найкращі практики.
img НаЗахід 14

Про винишко: як правильно вибрати і пити вино?

Відео конференції

Про винишко: як правильно вибрати і пити вино?

Для чого?

  • це смачно
  • поєднується з різним стилем життя – подорожі, гастрономія, спорт
  • нескінченне захоплення
  • в екс-совку асоціюється з більш “культурним” вживанням

Виноград

  • 1300 сортів
  • ~100 дають 75% усіх вироблених вин
  • <10 достатньо для розуміння

Що там за трендами

  • розвивається тільки останні 40 років
  • 95% вина – шмурдяк до $10, мільйони літрів утилізуються
  • дорогі вина дорожчають

Як виходить хороше вино?

СОРТ + ТЕРРУАР

СОНЦЕ

ТЕПЛО

ВОДА

ЖИВИЛЬНІ

ВЕЩЕСТВА

РУКИ

ЯК ВИВЧАТИ

Вибираємо сорт і йдемо регіонами

Обираємо регіон і пробуємо все, що є )

Вивчаємо

  1. http://dmitriev.kiev.ua/
  2. https://www.youtube.com/user/FlavorUa/videos
  3. https://winefolly.com/
  4. Вино. Практичний путівник – Wine Folly
  5. invisible.ru

ВИБІР

Вживаємо правильно – п’ємо тільки з келиха.  

Температура подачі

  1. Ігристе – 5-8 С
  2. Біле – 8-12 С
  3. Червоне – 14-18 С
  4. підливаємо менше, але частіше
  5. келих у руці = +1 градус кожні 5 хвилин

Дайте подихати

  1. 30-60 хвилин до подачі, червоним молодим винам
  2. можна не декантувати, просто залишити у відкритій пляшці

Спочатку більш легкі (як правило) білі
З основною стравою – важкі червоні

img НаЗахід 13

SEO фрістайл: Останні апдейти, бачення ринку та ніш, фішки

Відео конференції

Що змінилося в SEO.

  • Нічого не змінилося, контент і посилання так само впливають, поведінковий фактор став впливати більше.
  • Google не змінював свій орієнтир. Траст контенту і якість сайту – те, до чого він прагне. 
  • Що більш конкурентна ніша, то краще там сайти оптимізовані.
  • Для більшості ніш найважливіше – це визначитися з авторством контенту. Він має бути трастовим. Це призведе до подорожчання контенту.

Визначити трастовість контенту (автора) може тільки експерт у ніші. І в Google із цим проблеми. Він використовуватиме посилання, згадки домену, поведінкові чинники.

Щоб визначити трастовість автора, потрібно почати з пошуку в Google.

Чи є цифрові вимірювання? Ні, завдання Google – розмивати граничні значення, щоб ні в кого не було можливості їх обходити. У Google недостатньо можливості визначити трастовість контенту й автора, якщо немає посилань, історії домену, трафіку, без поведінкового фактора.

Чи потрібно на pay-to-loan сайт додавати автора? Найімовірніше, там немає авторів, є посилання. Наразі існують сайти з топу як із хорошим контентом, так і з поганим. Поки що так. Але ті сайти, де контент поганої якості, будуть більше схильні до впливу апдейтів Гугла. Якщо орієнтуватися на довгострокову перспективу, потрібно шукати хорошого автора.

У серйозних нішах контент заточується під асессора, але його мета – задовольнити користувача. У Гугла і справді багато ручної праці. Також необхідно враховувати “очікування” Гугла про те, що має бути на конкретній сторінці в конкретній тематиці. І якщо це там є, то це позитивно позначається на позиціях у видачі. Сайт потрібно відразу підганяти під асесора.

Є розуміння, що зміниться у зв’язку з усіма нещодавніми оновленнями Гугла?

  • Залежить від регіону, більше змін по Штатах
  • Від останніх апдейтів бенефіт отримали сайти з більшою кількістю посилань, не завжди найякісніших
  • Оптимізація контенту завжди допомагає, потрібно звертати увагу на переспам, унікальність
  • Що більше на сайті хорошого контенту, то краще сайту. Якщо видаляти поганий контент, то позиції сайту поліпшуються, хоч і повільно.

Чи є інформація щодо UGC і rel=sponsored, як вони впливають на вагу?

Ми не помітили різниці.

Як впливає низька оцінка сайту на результати лінкбілдингу та он-пейдж? Чи нівелює це всі зусилля з просування?

Плюс -мінус, так. У просуванні має бути гармонія.

Як виявляти слабкі сторінки, тільки в Search Console і Analytics? Чи можна якось іще? Потрібно дивитися трафік і баунси. Ключі можна за Ahrefs перевірити. Відповідайте на запитання, навіщо вам ця сторінка.

Велика частина неуспішних спроб просування впирається в один чек-лист помилок:

  • Контент не заточений під запит (недостатньо або переспам), неоптимальний контент – 80%
  • On-page проблеми – технічна частина, або верстка
  • Недооцінювання ніші, бюджету

Віктор Карпенко: Готую хороший сайти-заглушки, лінки на них ідуть, за 2-4 місяці вони вже в топі, а самі сайти ще не готові. Динаміка хороша, заглушки вже в топі. Що б ти робив?

 

Додати форму з датою відкриття сайту, щоб не втрачати трафік. І квапити запуск сайту.

Сайт за ВЧ запитами в топ 2-3, посиланнями виходить у топ-1, але потім знову відкочується. Як закріпити сайт у топ-1?

Один з найскладніших кейсів, за топ-1 йде постійна боротьба. Є 2 методи:

  • Покращувати себе
  • Погіршувати інших

Треба перевіряти, чи не погіршує хтось вас. Особливо це актуально в буржі.

Що якщо ботами підвищується баунс рейт? Є методи відсікання такого трафіку, хоча є ризики відсікти і справжніх користувачів. Але вони працюють.

Де краще брати посилання? Там, де на сайті є AdSense? AdSense – не фактор, але добре, якщо він є. Якщо можливо, є два шляхи:

  • Максимально близька тематика
  • Посилання, які вашим конкурентам максимально складно отримати

Потрібно діяти більш креативно.

Сайт з якою кількістю сторінок Гугл вважатиме великим? Гугл любить великі сайти. Тому що посилилася конкуренція. Уже не вигідно працювати над кількома сайтами. Потрібно інвестувати в 1 сайт, що збільшує ризики, але працювати так простіше.

Якщо сайт переходить із топ-10 у топ-20, і дійшли висновку, що потрібно правити контент. Як вчините з головними розділами – перепишете повністю чи правитимете наявний текст? Причина таких стрибків у технічній частині. Перевірте хостинг, може, сайт лягає. Потрібно поставити Hotjar і перевірити, що відбувається з користувачами. Потестіть хостинг на стресостійкість. Потрібно дивитися на серверну частину технічки, чи все добре з сайтом на 3G.

DR за Ahrefs – це актуальна метрика? Як орієнтир, вона працює. Дивлячись для чого ця метрика використовується. Але її треба використовувати, тому що навряд чи є сайт, за яким Ahrefs ще не порахував DR. У принципі, зрозуміло, накручений він чи ні. Орієнтуватися на нього для інформації.

Робота СЕОшника полягає в тому, щоб витратити гроші свого клієнта ефективніше, ніж СЕОшник конкурента.

Як накручувати брендові запити? Зробити бренд – і вони накрутяться.

Чи дає буст наявність ПВА? Незрозуміло, як це може давати буст. Воно схоже на закладку. Але я не бачив масового використання ПВА.

Як СЕОшнику максимально прокачатися, куди звернути увагу? Усі ті поради, які я давав раніше, занадто складні. Інформації занадто багато, і проблема вибрати цінну. Немає проблеми з навчанням – усе є в інтернеті.

Також прочитану теорію потрібно одразу відточувати на практиці. Потрібно почати щось робити.

 

img НаЗахід 12

Фристайл по SEO: все самые важные темы 2019 года

Відео конференції
img НаЗахід 11

Як швидко розуміти причини зростання і не зростання сайту, від чого відштовхуватися, щоб діяти далі